1.jpg1z.jpg2.jpg2z.jpg3.jpg3z.jpg4.jpg4z.jpg5.jpg5z.jpg6.jpg6z.jpg7.jpg7z.jpgvalley1.jpg

Aktualności

„Pamięć o Nich żyje w nas”

Las. Wioska Kalinowy Dół. 6 październik 1939 r. Noc. To tutaj po wyjściu z lasu wioskową uliczką idą kawalerzyści prowadząc za uzdy swoje konie,  nie wiedząc, że 5 października generał Franciszek Kleeberg wydał ostatni rozkaz o kapitulacji. Kawalerzyści byli skłonni walczyć dalej. Wtem ich marsz przerywają karabiny maszynowe Niemców. Ułani rozpierzchli się, wycofując do pobliskiego lasu, pozostawiając na placu boju zabitych. Pułk 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Czarnieckiego był ostatnim pułkiem, który zakończył kampanię wrześniową 1939 roku w szyku konnym.

Trochę historii

 3 Pułk Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego był to oddział kawalerii Wojska Polskiego II RP. Pułk stacjonował w garnizonie Wołkowysk,  eksterytorialnie na obszarze Okręgu Korpusu Nr III. Święto pułku obchodzone było 27 kwietnia, w rocznicę połączenia się wszystkich szwadronów w 1922, w Białymstoku. W kampanii wrześniowej 1939 walczył  w składzie Suwalskiej Brygady Kawalerii wchodzącej w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew". 20 września wszedł w skład improwizowanej Dywizji Kawalerii "Zaza", walcząc 21 i 22 września w Kalinkowiczach i 28 września nad Wieprzem. 29 września wszedł w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie".

W przeddzień Święta Pułkowego, które jest jednocześnie Dniem Patrona naszego gimnazjum uczniowie, czcząc pamięć poległych żołnierzy, udali się pieszo przez las do wsi Kalinowy Dół. Następnie przy znajdującym się tu pomniku złożyli wiązankę kwiatów, zapalili znicze i zaśpiewali pieśni patriotyczne.

 Dopełnieniem obchodów związanych ze Świętem Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Czarnieckiego był udział uczniów w mszy polowej dnia 30 kwietnia zorganizowanej przez GRH Pułk 3 Strzelców Konnych w Borkach przy pomniku w Kalinowym Dole.

 

Joomla templates by a4joomla